Home Corporate Virtual tour Example Apartments Living Areas Apartment Plans Gallery Contact Transportation CLOSE
TR EN ﺔﻴﺑﺮﻌﻟﺍ

In 1953, a mentality that would lead the urbanization efforts of a country and improve the people’s life quality was born. In that year, Emlak Konut, the deep-rooted brand of the construction industry, started its journey of success. The corporate vision was decided to build environmentally conscious modern cities that add comfort to human life. With this purpose, Emlak Konut became the architect of many innovative practices in the industry.

 

Emlak Konut delivered many projects leaving a good example and traces for planned urbanization in our country. It built the most innovative neighborhoods of its era with projects so large that even their surroundings were named after them. This stable growth brought up a significant milestone as well. In 2002, Emlak Konut turned into a real estate investment company. This transformation was the herald for the giant projects, barnburners and becoming an even bigger company. After the establishment of the real estate investment company, Emlak Konut initiated 139 new projects that would have a broad effect on the world, embody environmentally conscious technologies and add value to cities. The number of units built and tendered since 2003 has reached 132.276.

 

Emlak Konut went public twice, crowning its fast growth and taking its targets to wider horizons. The initial public offering which took place in 2010, ranked among the top 5 public offerings in the Republic’s history. The second one, in 2013, became the greatest real estate public offering in the last 5 years in Europe. Growing with public offerings, Emlak Konut strengthens its place among the largest companies in Turkey with its paid-in capital of TRY 3,8 billion and its total value of assets of TRY 22,3 billion as of June 30, 2018.

 

Since its foundation, Emlak Konut has been taking firm steps towards the future with its increasing momentum, human-oriented corporate culture and its latest state. It is getting closer and closer to its goal of becoming Turkey’s pride as a global player in the world.

Başarmak için her işe bir hayalle başlamak ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çok çalışmak gerektiğini biliyoruz.

Bizler 40 yıl önce ilk temelimizi atarken hissettiğimiz heyecanı hiç kaybetmedik ve kurduğumuz hayallerin peşinde koşmaktan hiç vazgeçmedik.

Bugün Gül Proje olarak binlerce aileyi ev sahibi yapmış ve İstanbul’un silüetini değiştiren yapı projelerini gerçekleştirmiş bir kurum olmamızın altında işte bu hayal gücü ve inançlı çalışma yatıyor.

Bunca yılda on daireli apartmanlardan, yüzlerce ailenin yaşadığı sitelere ve her gün on binlerce insanın ziyaret ettiği dev alışveriş merkezlerine kadar farklı projeler inşa ettik. İşin büyüklüğü ne olursa olsun bütün projelerimizde kalite ve tasarım standartlarını hep yükselterek hayalleri, hayata dönüştürdük.

Çünkü biliyoruz ki içinde yaşadığımız mekanlar yaşam kalitemizi doğrudan etkiliyor ve hayatımızı şekillendiriyor.

Bizim için her müşteri yeni bir dost demektir. Hayatının en önemli kararlarından birini vererek Gül Proje’den ev veya iş yeri alan herkes şunu çok iyi bilir ki, çatıdaki kiremitten bahçedeki çimene kadar her metrekarede Gül Proje kalitesi ve güveni vardır.

İşte bu güveni daha da yükseltmek ve yeni dostların hayallerini gerçekleştirmek için bütün enerjimizle çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz.